#CKseria: Potrzeba cyfrowej kurateli

A rtykuł Neil’a Beagrie’a pt. „Digital Curation for Science, Digital Libraries, and Individuals („Cyfrowe kuratorstwo dla nauki, bibliotek cyfrowych oraz osób indywidualnych”), opublikowany w otwartym czasopiśmie „International Journal of Digital Curation” VOL 1 (2006), porusza fundamentalne zagadnienia związane z powstaniem oraz rozwojem stosunkowo młodej dziedziny jaką jest cyfrowe kuratorstwo. Cyfrowa kuratela stanowi efekt badań interdyscyplinarnych.

#CKseria jest cyklem postów, ukazujących się na blogu CMS w Bibliotekach, zawierających streszczenia artykułów naukowych z obszaru cyfrowej kurateli.

Neil Beagrie prezentując koncepcję cyfrowego kuratorstwa wskazuje na początkowe problemy związane z ustaleniem spójnej definicji. Wynikały one z odmiennej interpretacji i różnorodnego postrzegania pojęć, związanych z m. in. długoterminową archiwizacją danych, przez przedstawicieli różnych dziedzin i grup zawodowych. Autor artykułu podkreśla, że wspólny dialog między naukowcami, bibliotekarzami, specjalistami informacji oraz archiwistami przyczynił się do ukucia terminu Digital curation (bazującego na sformułowaniu „kuracja”,  które stosowane było już wcześniej w muzeach oraz bibliotekach, a także w naukach biologicznych). Autor omawia przy tym koncepcje i poglądy różnych badaczy związane z powstawaniem tego terminu.

W dalszej części tekstu Neil Beagrie analizuje pokrótce główne okoliczności i czynniki, które wpływają na potrzebę cyfrowego kuratorstwa. Należy do nich nieustanie rosnąca liczba informacji i danych, produkowanych przez ludzi oraz instytucje, a także różnego typu urządzenia i instrumenty badawcze. Są to coraz częściej informacje dostepne tylko w formie elektronicznej, których koszt wytworzenia jest niejednokrotnie niebagatelny.  W związku z tym rodzą się problemy wynikające z odpowiedniego zarządzania oraz długoterminowego zabezpieczenia cyfrowych zbiorów informacji.

Kolejnym czynnikiem, związanym z powyższym,  jest wkorzystanie technologii ICT do realizacji badań oraz odkrywanie wiedzy z zasobów (kolekcji) wygenerowanych przez urządzenia badawcze i znajdujących się w cyfrowych archiwach (np. na polu astronomii).

Następnie formy publikacji dynamicznej informacji, takie jak nowoczesne bazy danych, generują problemy natury technologicznej, personalnej i organizacyjnej. Wyzwania pojawiają sie również w aspekcie długoterminowego zapewnienia dostepu do informacji. Informacja w formie cyfrowej nie jest trwała i wymaga specjalistycznej opieki w celu uzyskania do niej łatwego dostepu w przyszłości. Problematyka ta wiąże się z zabezpieczeniem oraz archiwizacją ważnych informacji przez różnego typu podmioty i organizacje.

Autor dostrzega także potrzebę odpowiedniej opieki nad kolekcjami informacji cyfrowej należącymi do osób prywatnych. Faktem jest, że każdy z nas gromadzi i zarządza (w różnym stopniu) swoimi prywatnymi cyfowymi treściami, informacjami i danymi na różnego typu urządzeniach. W związku z tym rodzą się różnorodne problemy związane z efektywnym zarządządzaniem, udostepnianiem, długoterminiwym archiwizowaniem czy też zabezpieczeniem informacji.

W ymienione czynniki posiadają ogromny wpływ na dziedzinę związaną z cyfrową kuratelą. Neil Beagrie w podsumowaniu wysuwa postulat zintensyfikowania działań w zakresie budowy „trwałej infrastruktury informatycznej” oraz „rozwoju umiejętności cyfrowych” wśród badaczy i informatologów.

Beagrie, Neil. „Digital Curation for Science, Digital Libraries, and Individuals”. International Journal of Digital Curation 1, nr 1 (22 listopad 2006): 3–16. https://doi.org/10.2218/ijdc.v1i1.2.

Lubisz to? Kliknij...

No Comments Yet.