System portalowy Liferay w Bibliotece Uniwersyteckiej w Toruniu

Liferay to pakiet serwletów napisanych w języku Java, wykorzystujący technologie Spring, Hibernate czy AJAX.  Niniejszy post ma na celu zwięzłe omówienie systemu Liferay oraz zasygnalizowanie wyniku wdrożenia CMS w Bibliotece Uniwersyteckiej w Toruniu.

O Liferay w skrócie

Liferay należy do systemów wykorzystywanych do budowania portali klasy korporacyjnej. Ten open source’owy system posiada pokaźną liczbę portletów umożliwiającą zaawansowane zarządzanie treścią oraz stworzenie profesjonalnej strony korporacyjnej lub społecznościowej.  Natomiast  intuicyjny interfejs i zaawansowane narzędzia administracyjne pozwalają na odwzorowanie dowolnej struktury organizacyjnej.

Główne cechy / funkcjonalności:

• repozytorium artykułów,
  • galerie zdjęć,
  • kalendarz,
  • forum dyskusyjne,
  • tablice ogłoszeń,
  • wiki,
  • ankiety,
  • blogi,
  • sklep,
  • i inne, pozwalające stworzyć stronę internetową, intranetową, ekstranetową czy portal społecznościowy.

Instalacja

W celu rozpoczęcia budowy portalu należy ściągnąć ze strony producenta pakiet zawierający portal wraz z serwerem aplikacji Tomcat i bazą danych Hypersonic- SQL. Jeżeli pracujemy z systemem Windows, to po rozpakowaniu należy przejść do katalogu bin i uruchomić skrypt startup.bat lub startup.sh jeżeli pracujemy z systemem Linux. Ponadto potrzebne będzie również aktualne środowisko Java Runtime Environment.

Administracja stroną

• Administracja odbywa się za pomocą portletów dostarczonych z portalem,
  • System oferuje kontrolę praw dostępu za pomoc tzw. Społeczności,
  • W Liferay wyróżniamy tzw struktury (określają jakiego typu dane znajdą się w dokumencie) i szablony (opisują jak zostaną wyświetlone dane),
  • Platforma Liferay umożliwia zarządzanie stronami i portletami,
  • Motywy mają zastosowanie przy definiowania wyglądu strony,
  • Układy służą do zarządzania kolumnami treści,
  • Przepływ informacji w portalu konstruuje się za pomocą tzw workflow.

Modyfikacja wyglądu strony

W celu dodania nowego motywu należy przygotować odpowiedni plik war i skopiować go w odpowiednie miejsce na serwerze. Przy czym przykładowe gotowe szablony graficzne znajdują się pod adresem: http://www.omegabit.com/themes

Google Trends oraz Alexa ranking

Za sprawą Google Trends okazuję się, że system Liferay może pochwalić się największą popularnością w stosunku do innych systemów klasy korporacyjnej, takich jak: Typo 3, Jahia czy dotCMS.

google trends liferay

Z kolei z rankingu serwisu Alexa wynika, że strona Liferay.com zyskała sobie największą popularność wśród  publiczności wywodzącej się z Uczelni Wyższych oraz osób zatrudnionych odwiedzających oficjalną stronę Liferay ze swoich miejsc pracy.

liferay_alexa_ranking

Portal Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu na Liferay

Pora przejść do nowej odsłony serwisu Biblioteki Uniwersyteckiej, która miała miejsce w styczniu 2013 roku. Serwis ten został stworzony przez pracowników Oddziału Informacyjno – Bibliograficznego Uniwersyteckiej Książnicy. Celem prac było wykonanie publicznego portalu informacyjno-usługowego, który docelowo oferuje następujące funkcjonalności:

• Logowanie do Portalu dla studentów i pracowników UMK poprzez Centralny Punkt Logowania UMK,
  • Portal zalogowanemu użytkownikowi za jednym logowaniem otwiera dostęp do wszystkich usług Biblioteki (zamawiania książek i czasopism z katalogów, korzystania z subskrybowanych zasobów cyfrowych, składania zamówień na kopie z materiałów bibliotecznych, dostęp do swojego konta czytelnika),
  • Umożliwia prowadzenie własnych stron internetowych otwartych i zamkniętych (użytkownik ma do dyspozycji wiele praktycznych narzędzi do tworzenia i publikacji treści, własnej biblioteki dokumentów, galerii, bloga poza tym kanał rss, kalendarz czy słowniki,
  • Ponadto portal jest dostępny na urządzeniach mobilnych.

Portal Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu

Błażej Zyglarski, LIFERAY – przepis na własny portal, [Dostęp: 16.02.2013] Dostępny w World Wide Web: http://software.com.pl/liferay-%E2%80%93-przepis-na-wlasny-portal/