CMS e-commerce w bibliotekach

Czym jest e-handel?

E commerce czyli handel elektroniczny, jest określeniem transakcji elektronicznych realizowanych za pomocą specjalistycznego oprogramowania. Oprogramowaniem tym może być system CMS typu e-commerce.

Możliwości zastosowania w bibliotekach

S ystemy e-commerce mogą służyć organizacjom typu non-profit jako platforma zbierania funduszy na arenie krajowej jak i międzynarodowej. Do możliwych zastosowań tego typu systemów można zaliczyć:

• Sprzedaż online swoich publikacji i gadżetów promujących bibliotekę.
  • Zamówienia skanowania oraz kopiowania plików, zawierających zdigitalizowane dzieła,
  • Realizacja opłat za przetrzymane książki.
  • Przyjmowanie darowizn (odmiana fundraisingu).
  • Zwiększanie świadomości czytelników nt różnorodnych inicjatyw bibliotecznych.
  • Informowanie darczyńców o inicjatywach bibliotecznych np. poprzez newsletter.
  • Wymiana międzybiblioteczna.

Przykładowe wdrożenia w bibliotekach

O dpowiednim przykładem wykorzystania systemów CMS do realizacji e-handlu w bibliotekach jest sklep internetowy Biblioteki Narodowej Walii posadowiony na otwartym systemie nopCommerce. Kolejnym przykładem jest elektroniczny sklep Morgan Library & Museum w Nowym Jorku korzystający z popularnego systemu Drupal.

Popularne systemy typu open source

W grupie aplikacji o otwartym dostępie do kodu źródłowego do realizacji transakcji, znajdują się zarówno platformy specjalistyczne, jak również dystrybucja Drupala, czy wtyczka do WordPress:

• Drupal Commerce – to otwarte i darmowe oprogramowanie mające na celu integrację handlu, treści i społeczności.
  • Magento – jest profesjonalnym open source CMS typu e-commerce, który oferuje niespotykaną elastyczność i kontrolę. Jest to obecnie jeden z najbardziej popularnych systemów e-commerce.
  • nopCommerce – to oprogramowanie e-commerce posiadające w pełni konfigurowalne funkcje związane z prowadzeniem sklepu online.
  • OpenCart – to niezawodne rozwiązanie e-commerce dla sklepów internetowych z możliwością tworzenia własnego biznesu online. OpenCart posiada pogate funkcjonalności, jest łatwy w użyciu, przyjazny dla wyszukiwarek i posiada atrakcyjny wizualnie interfejs.
  • osCommerce – jest wiodącym CMS e-commerce, który jest dostępny za darmo na licencji GNU General Public License.
  • Quick.Cart – to polskie, darmowe, proste w obsłudze, szybkie i łatwe w modyfikacji oprogramowanie sklepu internetowego.
  • PrestaShop – to elastyczne oprogramowanie e-commerce zyskujące coraz większa popularność.
  • VirtueMart – to komponent dla CMS Joomla. VirtueMart napisany jest w PHP i może być używany w typowym środowisku PHP / MySQL.
  • WooCommerce – to obecnie najbardziej popularny system sklepowy, de facto będący wtyczką dla systemu WordPress
  • Zen Cart – to łatwe w obsłudze oprogramowanie e-commerce.

S ystemy „koszykowe” o otwartym dostępie do kodu źródłowego posiadają bogaty wachlarz funkcjonalności mający na celu prowadzenie e-biznesu o zakresie międzynarodowym. Toteż narzędzia tego typu nie mogą pozostać niezauważone zwłaszcza przez książnice poszukujące dodatkowych możliwości pozyskania funduszy na swoją działalność. Platformy transakcyjne, takie jak WooCommerceMagento lub PrestaShop, stanowią nie tylko podstawę generowania przychodów w cyberprzestrzeni, ale mogą również wzbogacić jakość usług świadczonych przez biblioteki.

1. Cohen, Laura B. Library 2.0 Initiatives in Academic Libraries. Chicago: Association of College and Research Libraries, 2007.
  2. Fogelberg, Heidi, Peter Scott, Marjorie M. K. Hlava, and Alan Pannell. “E-Commerce in Libraries. Sponsored by SIG LT.” Proceedings of the American Society for Information Science and Technology 40, no. 1 (October 1, 2003): 459–459. doi:10.1002/meet.1450400171.
  3. Gębołyś, Zdzisław. “Sponsoring I Fundraising Biblioteczny – Między Teorią a Praktyką.” EBIB 108, no. 8 (2009). http://www.ebib.info/2009/108/a.php?gebolys.
  4. Jazdon, Artur, and Maria Wojcińska. “Zarządzanie Finansami I Pozyskiwanie Funduszy.” In Bibliotekarstwo, 606–18. 144. Warszawa: Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, 2013.
  5. Mercer, David, Moch, Wojciech. OsCommerce: tworzenie sklepów internetowych : wydanie dla zaawansowanych. Katowice: Wydawnictwo Helion, 2007.
  6. Rao, Venkateshwar. “E-Commerce In Librareis In Light Of Mobile Computing.” International Journal of Advanced Research in Computer Science 5, no. 4 (2014): 136–39.
  7. Szturo, Grzegorz. „Sklep” – wymiana międzybiblioteczna [on-line]. Do: Piotrowski, Dominik Mirosław. 2014-09-09, 08:28:15 [cytowany 09.09.2014]. Korespondencja osobista.