CMS e-commerce w bibliotekach

Czym jest e-handel?

E commerce czyli handel elektroniczny, jest określeniem transakcji komercyjnych wykonywanych w sieci komputerowej i obsługiwanych przez elektroniczne aplikacje. Za transakcje komercyjne można uznać praktycznie wszystko od kupna i sprzedaży, aż po marketing i dystrybucję. Elektroniczną aplikacją zaś, może być system CMS typu e-commerce.

Handel elektroniczny, a biblioteki

H asło e-handel stało się ostatnio bardzo popularne. Rodzi się zatem pytanie, co e-commerce może oznaczać dla bibliotek? Parafrazując słowa Heidi Fogelberg i in. można rzec, że w zasadzie, biblioteki były zaangażowane w handel elektroniczny od lat w ramach marketingu usług i zasobów za pośrednictwem stron internetowych.

Choć z drugiej strony, równie trafne może wydawać się stwierdzenie, że biblioteki dopiero co zaczynają wchodzić w świat handlu elektronicznego w celu zaoferowania swoim użytkownikom możliwości zapłacenia kary bądź zamówienia kopii fotografii lub innego obiektu poprzez Internet (obecnie służą do tego np. formularze umieszczone na stronach www bibliotek).

Możliwości zastosowania w bibliotekach

S ystemy e-commerce mogą służyć organizacjom typu non-profit jako platforma zbierania funduszy na arenie krajowej jak i międzynarodowej. Do możliwych zastosowań tego typu systemów można zaliczyć:

• Sprzedaż online swoich publikacji i gadżetów promujących bibliotekę.
  • Zamówienia skanowania oraz kopiowania plików, zawierających zdigitalizowane dzieła,
  • Realizacja opłat za przetrzymane książki.
  • Przyjmowanie darowizn (odmiana fundraisingu).
  • Zwiększanie świadomości czytelników nt różnorodnych inicjatyw bibliotecznych.
  • Informowanie darczyńców o inicjatywach bibliotecznych np. poprzez newsletter.
  • Wymiana międzybiblioteczna.

Przykładowe wdrożenia w bibliotekach

O dpowiednim przykładem wykorzystania systemów CMS do realizacji e-handlu w bibliotekach jest sklep internetowy Biblioteki Narodowej Walii1 posadowiony na otwartym systemie nopCommerce. Kolejnym przykładem jest elektroniczny sklep Morgan Library & Museum w Nowym Jorku korzystający z popularnego systemu Drupal.

Popularne systemy typu open source

O becnie rynek aplikacji e-commerce jest dojrzały, więc obok systemów płatnych istnieje na nim wiele platform o otwartym dostępie do kodu źródłowego. Do najpopularniejszych należą:

• Drupal Commerce – to otwarte i darmowe oprogramowanie mające na celu integrację handlu, treści i społeczności.
  • Magento – jest profesjonalnym open source CMS typu e-commerce, który oferuje niespotykaną elastyczność i kontrolę. Jest to obecnie jeden z najbardziej popularnych systemów e-commerce.
  • nopCommerce – to oprogramowanie e-commerce posiadające w pełni konfigurowalne funkcje związane z prowadzeniem sklepu online.
  • OpenCart – to niezawodne rozwiązanie e-commerce dla sklepów internetowych z możliwością tworzenia własnego biznesu online. OpenCart posiada pogate funkcjonalności, jest łatwy w użyciu, przyjazny dla wyszukiwarek i posiada atrakcyjny wizualnie interfejs.
  • osCommerce – jest wiodącym CMS e-commerce, który jest dostępny za darmo na licencji GNU General Public License.
  • Quick.Cart – to polskie, darmowe, proste w obsłudze, szybkie i łatwe w modyfikacji oprogramowanie sklepu internetowego.
  • PrestaShop – to elastyczne oprogramowanie e-commerce zyskujące coraz większa popularność.
  • VirtueMart – to komponent dla CMS Joomla. VirtueMart napisany jest w PHP i może być używany w typowym środowisku PHP / MySQL.
  • WooCommerce – to obecnie najbardziej popularny system sklepowy, de facto będący wtyczką dla systemu WordPress
  • Zen Cart – to łatwe w obsłudze oprogramowanie e-commerce.
WooCommerce - najbardziej popularny system e-commerce

WooCommerce – najbardziej popularny system e-commerce

Podsumowanie

S ystemy „koszykowe” o otwartym dostępie do kodu źródłowego posiadają bogaty wachlarz funkcjonalności mający na celu prowadzenie e-biznesu o zakresie międzynarodowym. Toteż narzędzia tego typu nie mogą pozostać niezauważone zwłaszcza przez książnice poszukujące dodatkowych możliwości pozyskania funduszy na swoją działalność. Platformy e-commerce, takie jak WooCommerceMagento lub PrestaShop, stanowią nie tylko podstawę generowania przychodów w cyberprzestrzeni, ale mogą również wzbogacić jakość usług świadczonych przez biblioteki.

Bibliografia

1. Cohen, Laura B. Library 2.0 Initiatives in Academic Libraries. Chicago: Association of College and Research Libraries, 2007.
  2. Fogelberg, Heidi, Peter Scott, Marjorie M. K. Hlava, and Alan Pannell. “E-Commerce in Libraries. Sponsored by SIG LT.” Proceedings of the American Society for Information Science and Technology 40, no. 1 (October 1, 2003): 459–459. doi:10.1002/meet.1450400171.
  3. Gębołyś, Zdzisław. “Sponsoring I Fundraising Biblioteczny – Między Teorią a Praktyką.” EBIB 108, no. 8 (2009). http://www.ebib.info/2009/108/a.php?gebolys.
  4. Jazdon, Artur, and Maria Wojcińska. “Zarządzanie Finansami I Pozyskiwanie Funduszy.” In Bibliotekarstwo, 606–18. 144. Warszawa: Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, 2013.
  5. Mercer, David, Moch, Wojciech. OsCommerce: tworzenie sklepów internetowych : wydanie dla zaawansowanych. Katowice: Wydawnictwo Helion, 2007.
  6. Rao, Venkateshwar. “E-Commerce In Librareis In Light Of Mobile Computing.” International Journal of Advanced Research in Computer Science 5, no. 4 (2014): 136–39.
  7. Szturo, Grzegorz. „Sklep” – wymiana międzybiblioteczna [on-line]. Do: Piotrowski, Dominik Mirosław. 2014-09-09, 08:28:15 [cytowany 09.09.2014]. Korespondencja osobista.

Zachęcam do przedstawienia swoich uwag i opinii w polu komentarza.
Lubisz to? Kliknij...

No Comments Yet.