O projekcie

Cel projektu

Intencją projektu naukowego CMS w bibliotekach jest uporządkowanie oraz upowszechnianie wiedzy na temat otwartoźródłowych systemów zarządzania treścią w kontekście realizacji usług bibliotecznych.

Składowe projektu

W ramach projektu dostępna jest Bibliotekarska platforma dzielenia się wiedzą zawodową, która zawiera BlogKatalog CMS oraz sekcję Promocja kolekcji. Projekt obecny jest również w serwisie Facebook oraz Twitter, a #cmswbibliotekach to hastag, który warto sprawdzić i używać.

Blog

Zasadniczym celem prowadzenia bloga jest podniesienie świadomości bibliotekarzy i bibliotecznego personelu IT w zakresie możliwości, jakie oferuje otwarte oprogramowanie do zarządzania różnymi rodzajami treści. Zawartość bloga dotyczy analizy możliwości jakie oferują systemy CMS w aspekcie świadczenia e-usług bibliotecznych i wpisuje się w nurt badań nad zjawiskami informacyjnymi w społeczeństwie opartym na wiedzy. Blog prowadzony jest od lipca 2011 roku i obecnie posiada w swoim archiwum kilkadziesiąt wpisów w układzie chronologicznym.

Katalog

Zadaniem Katalogu CMS jest wskazanie na funkcjonalności wybranych systemów w kontekście możliwości ich wykorzystania w realizacji usług bibliotecznych. Katalog zaprojektowany został w 2014 roku w celu zapewnienia informacji o systemach mogących znaleźć zastosowanie w książnicach różnego rodzaju. Katalog oparty jest na dwóch taksonomiach: typologia oraz usługi. Systemy uszeregowane są alfabetycznie.

Promocja kolekcji

Sekcja ma na celu dostarczenie porad dotyczących zwiększenia dostępności i upowszechniania informacji o kolekcjach dziedzictwa kulturowego w kontekście humanistyki cyfrowej, edukacji historycznej oraz turystyki kulturowej.

Książka

Jesteś pracownikiem biblioteki lub innej instytucji kultury? A może naukowcem, nauczycielem, studentem bądź praktykiem? Chciałbyś zgłębić tajniki wiedzy o rozwiązaniach CMS w służbie bibliotek, otwartej nauki i humanistyki cyfrowej? Zapoznaj się z książką CMS w bibliotekach. Open source’owe systemy zarządzania treścią jako platforma realizacji usług bibliotecznych.

Sign in
classic
Forgot password?
×
Sign up

(*) Required fields

I agree with OptimaSales Terms & Privacy Policy

Unable to load the Are You a Human PlayThru™. Please contact the site owner to report the problem.

×