O efektywnych aplikacjach mobilnych
Instytucje dziedzictwa mogą budować lub przekształcać swoje strony www w Progresywne aplikacje webowe (ang. Progressive Web App, PWA), czyli witryny internetowe, które zachowują się jak natywne aplikacje mobilne. PWA wpływają na poprawę doświadczeń użytkownika, wydajność i widoczność w wyszukiwarkach oraz większe zaangażowanie odbiorców w interakcje z treściami kulturalnymi.
PWA cechuje się takimi właściwościami jak krótki czas ładowania, dostępność zawartości nawet w trybie offline, możliwość dodania skrótu na ekranie urządzenia, możliwość wysyłania powiadomień, widoczność w przełączniku zadań oraz linkowalność.
Narzędzia i metody
Instytucje kultury w celu optymalizacji jakości usług sieciowych mogą z powodzeniem skorzystać z możliwości jakie oferują PWA oraz otwarte narzędzie analityczne Lighthouse. W PWA mogą być m.in. przekształcane systemy CMS, a jest to możliwe dzięki rozmaitym rozwiązaniom, w tym wtyczkom do CMS lub różnym narzędziom programistycznym.
Przykłady wdrożeń PWA
Bibliografia
- A beginner’s guide to Service Workers, „Samsung Internet Developers”, https://medium.com/samsung-internet-dev/a-beginners-guide-to-service-workers-f76abf1960f6.
- An Extensive Guide To Progressive Web Applications, „Smashing Magazine”, https://www.smashingmagazine.com/2018/11/guide-pwa-progressive-web-applications/.
- Ater T., Progresywne aplikacje webowe: potęga aplikacji natywnych w przeglądarce, tłum. M. Chaniewska, Warszawa 2018.
-
Introduction to Progressive Web App Architectures, „Google Developers”, https://developers.google.com/web/ilt/pwa/introduction-to-progressive-web-app-architectures.
-
Progressive Web App Checklist, „Google Developers”, https://developers.google.com/web/progressive-web-apps/checklist.
-
Progressive Web Apps: Escaping Tabs Without Losing Our Soul, „Infrequently Noted’, https://infrequently.org/2015/06/progressive-apps-escaping-tabs-without-losing-our-soul/.