Otwarte czasopisma na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu na Open Journal Systems

Otwarte czasopisma na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu na Open Journal Systems

Od stycznia 2013 roku na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu funkcjonuje pierwsza tego rodzaju w Polsce elektroniczna platforma czasopism naukowych. Do 2015 roku mają znaleźć się w niej tytuły czasopism publikowane dotąd w formie tradycyjnej (z zachowaniem wersji drukowanej na życzenie).

Open Journal Systems

Platforma wykorzystuje  najbardziej popularne otwarte oprogramowanie do publikacji czasopism elektronicznych online, którym jest Open Journal Systems (OJS) rozwijany przez Public Knowledge Project – wspólny projekt kilku instytucji naukowych (patrz wpis: Open Journal System w polskiej wersji językowej).  Z oprogramowania OJS korzystają instytuty naukowe, biblioteki,  repozytoria  oraz najrozmaitsze niezależne wydawnictwa. OJS  ma za zadanie kierować pracami redakcyjnymi i wydawniczymi czasopism oraz skracać okres przygotowania edycji czasopisma. Jednak głównym celem OJS jest nieograniczony dostęp do najnowszej wiedzy naukowej.

Cyfrowa Platforma Czasopism UMK

System wdrożony na UMK obejmuje następujące funkcjonalności:

 • wspomaganie zarządzania,
 • obieg informacji,
 • system komunikacji,
 • recenzowanie,
 • indeksowanie publikacji.

Czasopisma, które znajdą się na platformie będą funkcjonowały w modelu Open Access na otwartych licencjach Creative Commons z możliwością odpłatnego druku na życzenie. Dzięki temu treści czasopism staną się widoczne w sieci Internet co przyczyni się do zwiększenia przejrzystości ocen periodyku i dorobku naukowego uczonych. Z drugiej strony każdy tekst opatrzony jest metadanymi, które przyczyniają się do lepszej widoczności artykułów w wyszukiwarkach.

Zachęcam do przedstawienia swoich uwag i opinii w polu komentarza.

Bibliografia

Marcin Lutomirski, Wystartowała! Platforma Czasopism Naukowych UMK,  Głos Uczelni, R. 22 nr 2, s. 20, 2013.

Lubisz to? Kliknij...

6 komentarzy

 1. fimagis

  Nasza firma zajmuje się wdrożeniem tego systemu w redakcjach czasopism naukowych, zachęcamy do kontaktu. Przeprowadzamy szkolenia, oferujemy wsparcie techniczne dla autorów i członków redakcji.

 2. Careme

  Szanowni Państwo,
  Stworzenie platformy na bazie OJS – zwłaszcza uwzględniając zmiany w grafice – uważam za niezwykle udane. Będę wdzięczny za odpowiedź o czasochłonność modyfikacji domyślnej skórki, jak i o potrzebne zasoby/kompetencje. Polecane w jednym z artykułów strony czasopisma http://www.ijdc.net/index.php/ijdc/about
  jest może i pod względem funkcjonalnym jak najbardziej adekwatne, ale graficznie odstrasza.

 3. Łukasz Bulicki

  Również oferuję pomoc przy wdrożeniu OJS: http://shen.com.pl/systemy.html

  Wracając do tematu bardzo ładna szatra graficzna przytoczonego wydawnictwa, co przy większości platform CMS jest bardzo istotne. Przy OJS szczególnie ponieważ standardowa skórka jest delikatnie mówiąc taka sobie.

  Ciekaw jestem też opinii użytkowników, gdyż wiele czasopism obawia się że przejście na elektroniczną obsługę procesu będzie kłopotliwe dla osób starszych.

Leave a reply

Sign in
classic
Forgot password?
×
Sign up

(*) Required fields

I agree with OptimaSales Terms & Privacy Policy

Unable to load the Are You a Human PlayThru™. Please contact the site owner to report the problem.

×