MOVIO : Semantyczny system do tworzenia cyfrowych wystaw

MOVIO : Semantyczny system do tworzenia cyfrowych wystaw

Wstęp

Jednym z głównych celów instytucji kultury: galerii, bibliotek, archiwów i muzeów (ang. akronim: GLAM)  jest promocja i upowszechnianie wiedzy i informacji o swoich zbiorach. GLAM w Polsce może realizować swoje zadania dzięki narzędziom udostępniania wiedzy, które zawierają między innymi tymczasowe oraz stałe wystawy mające na celu zaprezentowanie obywatelom kulturalnego i artystycznego (zarówno krajowego jak i  międzynarodowego) dziedzictwa.

Cenne kolekcje GLAM

Cenne kolekcje GLAM (ze zbiorów BU UMK w Toruniu)

 

Czym jest MOVIO

Platforma MOVIO ma na celu tworzenie cyfrowych wystaw internetowych. Projekt wywodzi się z Włoch i pierwotnie był inicjatywą ICCU (Central Institute for the Union Catalogue of Italian Libraries). Obecnie MOVIO rozwijany jest w ramach projektu AthenaPlus, działającego przy wsparciu unijnego Programu ramowego na rzecz konkurencyjności i innowacji (CIP). W skład konsorcjum wchodzi 40 partnerów z 21 państw UE, zaś polskim partycypantem projektu AthenaPlus jest Międzynarodowe Centrum Zarządzania Informacją, które aktualnie zajmuje się między innymi szkoleniami z zakresu wykorzystania systemu MOVIO oraz jego tłumaczeniem na język polski.

Dzięki systemowi MOVIO instytucje kultury będą mogły wyróżnić arcydzieła swoich kolekcji, jak również mniej znane dzieła sztuki. Zestaw składa się z:

  • systemu open source do tworzenia cyfrowych wystaw internetowych;
  • równoważnej wersji dla smartfonów;
  • wersji aplikacji dla popularnych platform mobilnych (iMovio);
  • samouczków online i szkoleń w języku włoskim i angielskim.

MOVIO współdziała z Europeaną, albowiem system rozwijany jest w ramach projektu Linked Heritage, który realizowany jest w celu pozyskania jak największej liczby nowych obiektów dla Europeany, zarówno z instytucji publicznych jak i kolekcji prywatnych.
Cyfrowa wystawa na systemie MOVIO, źródło: http://movio.beniculturali.it/bua/societasindacatopolitica/

Cyfrowa wystawa na systemie MOVIO, źródło: http://movio.beniculturali.it/bua/societasindacatopolitica/

 

Funkcjonalności MOVIO

Kluczowe funkcjonalności opatrzone zostały odnośnikiem do wersji demonstracyjnej
        MOVIO to: Open Source, Licencja MIT, wielojęzyczność, jedna instalacja –  jedna wystawa.

 

Podsumowanie

MOVIO to innowacyjne narzędzie posiadające funkcje semantyczne dzięki wbudowanemu kreatorowi ontologii. Pozwala to na tworzenie wirtualnych wystaw posiadających narrację oraz logiczną ścieżkę ułatwiając czytelnikom proces zdobywania wiedzy. Jednakże warto wiedzieć, iż system w wersji użytkowej będzie gotowy dopiero pod koniec 2015 roku. Niemniej jednak MOVIO już teraz posiada dedykowaną bazę wiedzy na wiki projektu AthenaPlus, która znajduje się pod adresem: http://wiki.athenaplus.eu/index.php/MOVIO, przy czym na samym początku zalecane jest  wykonanie pierwszych kroków:  http://wiki.athenaplus.eu/index.php/MOVIO_Getting_started.

Bibliografia

  • MOVIO: a tool for building online virtual exhibitions in an innovative way, using the  Semantic content management system (ontology builder) (Maria Teresa Natale, ICCU – Paolo Ongaro, Gruppo Meta) – PDF. 2757 kb

 

il. wprowadzenia: logo MOVIO, źródło: http://www.movio.beniculturali.it/index.php?en/1/home

 

Zachęcam do przedstawienia swoich uwag i opinii w polu komentarza.
Lubisz to? Kliknij...

4 komentarze

  1. Basia

    Jaka jest różnica między MOVIO a OMEKĄ? A co za tym idzie, którą platformę wybrać do wykorzystania w bibliotece do stworzenia wirtualnej wystawy?

    • Dominik Mirosław Piotrowski

      Witam

      Póki co Omekę, ponieważ posiada ona już stabilną wersję, która wspiera język polski (http://omeka.org/codex/Configuring_Language) oraz kilka responsywnych motywów graficznych. Co do MOVIO to trzeba będzie jeszcze poczekać, po pierwsze na wersję stabilną, a po drugie na polskie tłumaczenie. Niemniej jednak kiedy już się ukażą, będzie to bardzo interesujące oprogramowanie z równoważną wersją dla popularnych platform mobilnych (iMovio).

      Zatem odpowiedź brzmi: teraz można zastosować łatwą w obsłudze Omekę, a jak ukaże się pełna wersja MOVIO, wtedy polecałbym MOVIO.

      pozdrawiam

      dpi

Leave a reply

Sign in
classic
Forgot password?
×
Sign up

(*) Required fields

I agree with OptimaSales Terms & Privacy Policy

Unable to load the Are You a Human PlayThru™. Please contact the site owner to report the problem.

×