Omeka – platforma do tworzenia wirtualnych wystaw

Omeka – platforma do tworzenia wirtualnych wystaw

Czym jest Omeka?

O meka to nowoczesna platforma publikacyjna stworzona na potrzeby instytucji GLAM i edukacji. Nazwa Omeka wywodzi się z języka suahili i oznacza „wyłożenie, rozłożenie towaru”. Platforma rozwijana jest przez Roy Rosenzweig Center for History & New Media oraz George Mason University, który specjalizuje się w przybliżaniu historii poprzez gromadzenie zasobów cyfrowych, archiwizację dokumentów z przeszłości i tworzenie prezentacji historycznych eksponatów (twórca min. menedżera bibliografii Zotero).

Omeka w rzeczywistości stanowi połączenie ekosystemu webowych systemów zarządzania treścią, bibliotecznych lub archiwalnych repozytoriów cyfrowych oraz systemów zarządzania wirtualnymi wystawami kolekcji muzealnych.

Aplikacja przeznaczona jest do publikacji kolekcji zbiorów oraz tworzenia atrakcyjnych wystaw cyfrowych. Celem systemu jest rozszerzenie, odkrywanie i uzupełnienie zbiorów fizycznych poza budynkiem instytucji. Biblioteki oraz inne instytucje kultury mogą za pomocą systemu Omeka przygotować wirtualne wystawy, prezentując swoje najcenniejsze zdigitalizowane obiekty.

Systemy takie jak Omeka mogą zastąpić drogie, drukowane katalogi wystaw, które zazwyczaj są trudno dostępne, chociażby ze względu na ich niski nakład!

Kto może używać Omeki?

O meka uchodzi za system prosty w obsłudze i często z tego względu porównywany jest do WordPressa. Skrypt napisany jest w języku PHP i dystrybuowany jest na licencji GNU GPL v.3. Co interesujące, Omeka może być z powodzeniem stosowany nie tylko przez muzealników czy bibliotekarzy ale również przez naukowców, archiwistów, nauczycieli i inne zainteresowane osoby.

Przykładowe wdrożenia

EPTUN (akr. franc. NumErisation du Patrimoine de l’Université de Namur – Digitalizacja Dziedzictwa Uniwersytetu Namur) to kolejna cyfrowa wystawa posadowiona na systemie Omeka, obejmująca wybrane zbiory specjalne Uniwersytetu Namur w Belgii (Universite de Namur).

Omeka - Livre d'heures, Nord-Ouest de la France

Omeka – Livre d’heures, Nord-Ouest de la France

 

Omeka posiada specjalną stronę zawierającą przykładowe wdrożenia systemu. Przy czym wybrane kolekcje ze zbiorów Biblioteki i archiwów Stanu Floryda wchodzące w skład wystawy pt. „Florida Memory” stanowią jedną z największych publicznych kolekcji posadowionych na platformie Omeka.

Wystawa "Florida Memory"

Wystawa „Florida Memory”

 

Pożyteczne zasoby

J ak wspomniano system Omeka należy do łatwych w obsłudze, niemniej jednak aby zacząć pracę z platformą, należy zapoznać się z następującymi zasobami:

Podsumowanie

D zięki wirtualnym wystawom można przyciągnąć szeroką widownie użytkowników. W celu zaprojektowania wirtualnej wystawy można z powodzeniem zastosować specjalistyczne systemy do zarządzania treścią, takie jak Omeka.

Omeka posiada kilkanaście rozszerzeń wzbogacających jego podstawowe funkcjonalności jak i katalog motywów graficznych, z których część jest responsywna (np. skórka Omeka Foundation). Prosta administracja sprawia, iż platforma może być wyjątkowo interesująca dla osób, które nie posiadają odpowiedniej wiedzy technicznej.

Omeka frontend i backend

Omeka: frontend i backend systemu

 

Dodatkowym atutem jest fakt, iż dzięki funkcjom zbierania i importu metadanych z wykorzystaniem protokołu OAI-PMH (ang. metadata harvesting), możliwe staje się współdziałanie systemu Omeka z takimi źródłami danych jak biblioteki cyfrowe czy instytucjonalne repozytoria.

Funkcja ta umożliwia wyświetlanie obiektów i metadanych znajdujących się w różnych silosach treści oraz tworzenie bogatych opisów związanych z kolekcją i tematem wystawy.

Bibliografia

  • History, Roy Rosenzweig Center for, New Media Department of History, Art HistoryGeorge Mason University 4400 University Drive, and MSN 1E7 Fairfax. “Roy Rosenzweig Center for History and New Media » Omeka Plugins for Mobiles.” Accessed January 26, 2015. http://chnm.gmu.edu/labs/mobile-for-museums/implementation-and-prototypes/omeka-plugins-for-mobiles/.
  • Meloni, Julie. “A Brief Introduction to Omeka.” The Chronicle of Higher Education Blogs: ProfHacker, August 9, 2010. http://chronicle.com/blogs/profhacker/a-brief-introduction-to-omeka/26079.
  • “The Basics of Building Omeka Themes – Interactive Mechanics.” Accessed January 27, 2015. http://interactivemechanics.com/blog/the-basics-of-building-omeka-themes/.

 

il. wprowadzenia: logo Omeka, źródło: http://omeka.org/

 

Zachęcam do przedstawienia swoich uwag i opinii w polu komentarza.
Lubisz to? Kliknij...

3 komentarze

Leave a reply

Sign in
classic
Forgot password?
×
Sign up

(*) Required fields

I agree with OptimaSales Terms & Privacy Policy

Unable to load the Are You a Human PlayThru™. Please contact the site owner to report the problem.

×