Atak hakerski na serwis biblioteczny – zabezpiecz swoją witrynę!

Atak hakerski na serwis biblioteczny – zabezpiecz swoją witrynę!

Na początku października 2011 miał miejsce atak hakerski na stronę www.biblioteki.umk.pl zbudowaną za pomocą CMS Joomla! Cyberprzestępcom udało się uruchomić niepożądane skrypty oraz podmienić plik index.php (screen strony na załączonej ilustracji). Dzięki szybkiej interwencji bibliotekarzy i informatyków z Uczelnianego Centrum Informatycznego udało się przywrócić backup sprzed kilku dni oraz zaktualizować system Joomla! do najnowszej wersji 1.5.24. Jednak po takim ataku najbardziej pożądana jest odbudowa serwisu z nowej „paczki” CMS.

Obecnie zhakowana witryna nie działa niestety prawidłowo i dostępna jest tylko z sieci uniwersyteckiej. Trwają też prace nad odbudową serwisu na Joomla! 1.7.2 i już wkrótce pojawi się nowa, bardziej przyjazna wersja portalu.

Chciałbym przy okazji uczulić bibliotekarzy zajmujących się serwisami www o konieczności aktualizacji i instalacji wszelkich poprawek w swoich systemach, zwłaszcza tych opartych o CMS Joomla! Polecam tutaj książkę, traktującą na ten niebagatelny temat: Joomla! : zabezpieczanie witryn

Lubisz to? Kliknij...

No Comments Yet.

Leave a reply

Sign in
classic
Forgot password?
×
Sign up

(*) Required fields

I agree with OptimaSales Terms & Privacy Policy

Unable to load the Are You a Human PlayThru™. Please contact the site owner to report the problem.

×