J and Beyond 2012 – Sprawozdanie z konferencji Joomla!

J and Beyond 2012 – Sprawozdanie z konferencji Joomla!

Wprowadzenie

W dniach 18 – 20 maja 2012 r. w Bad Nauheim w Niemczech, odbyła się Międzynarodowa Konferencja Joomla! J and Beyond 2012. Konferencja J and Beyond 2012 jest organizowana już trzeci rok z rzędu i cieszy się coraz większą popularnością. W ciągu trzech dni w Bad Nauheim, niedaleko od Frankfurtu, w sercu Europy spotkają się twórcy oprogramowania i stron internetowych zrzeszonych wokół Joomla! z ponad 30 państw świata. J and Beyond to doskonała okazja, aby skorzystać z doświadczeń wysokiej klasy specjalistów, zaprezentować własne pomysły czy poznać liderów projektu Joomla!

Pierwszy dzień konferencji poświęcony był problemom i cechom związanym z Joomla! 3.0, podczas drugiego dnia określone zostały drogi rozwoju Joomla! oraz zmiany jakie będzie posiadać Joomla! 3.0. Dzień trzeci był dniem technologii mobilnych, kontroli dostępu oraz biznesu.

Joomla 3.0 UX ( Kyle Ledbetter ) and Robert Deutz

Joomla 3.0 UX ( Kyle Ledbetter ) and Robert Deutz

Dzień 1

Pierwszy dzień poświęcony był różnorodnym zagadnieniom związanym z Joomla! 3.0. Należą do nich:

 • Zmiany w Joomla! 3.0,
 • Zmiany w API Joomla! 3 (niektóre klasy odejdą na emeryturę),
 • Możliwości oraz narzędzia wspierające pracę z CSS 3, takie jak:
  • Css-x-fire,
  • PHP CodeSniffer.
 • Bezpieczeństwo Joomla!
 • Kierunki rozwoju Joomla!
  • Kompatybilność rozszerzeń,
  • Migracja,
  • Update,
  • Dodanie Jquery.
 • User Experience w Joomla! 3.0,
  • User interface (interfejs użytkownika),
  • Usability (użyteczność),
  • Information architecture (architektura informacji),
  • Accessibility (dostępność),
  • Responsive Web Design (RWD) dla Joomla.

Dodatkową ciekawostką może być informacja o wsparciu platformowym firmy Microsoft dla Joomla! Dzięki narzędziu WebMatrix: http://www.microsoft.com/web/joomla możliwa jest instalacja oraz edycja Joomla! na lokalnej platformie. WebMatrix jest aplikacją skierowaną głównie do początkujących użytkowników i hobbystów.

Niezwykle interesujący był również wykład nt szeroko pojętej treści (content). W przypadku CMS treścią jest wszystko, co zapisywane jest w bazie danych. Treść posiada swoje znaczniki, np. datę stworzenia, użytkownika który stworzył, datę publikacji i wiele wiele innych cech (metadanych). To rzeczy oczywiste, ale godne przypomnienia ze względu na próbę klasyfikacji całego spektrum systemów zarządzających treścią w mojej pracy badawczej.

Joomla! + Microsoft

Joomla! + Microsoft

Dzień 2

Dzień 2 miał za zadanie wskazać ścieżki rozwoju Joomla! Należy pamiętać, że grupami roboczymi w ramach dróg rozwoju są:

 •     Aktualizacja i migracja,
 •     Usługi sieciowe,
 •     UCM,
 •     Testy jednostkowe,
 •     Multi-site,
 •     Search,
 •     User Experience UX.

Warto nadmienić, że projekt Joomla! rozwija się w kierunku UX, czyli User Experience, które wpływa na prosty w użyciu interfejs, poprawną użyteczność, łatwiejsza edycję front-end, zarządzanie prawami dostępu, ulepszenie interfejsu back-end, bardziej dopracowane szablony graficzne, inne widoki edytora WYSWIG dla różnych grup użytkowników, a także inne widoki managera plików dla różnych grup użytkowników.

Co istotne, Polskę reprezentował Radek Suski, twórca komponentu Sobi, który w drugim dniu konferencji wygłosił prelekcję pt. “Licences model for Joomla extension developers” na temat licencji oraz komercyjnego wykorzystania projektów Open Source.

License models for Joomla! extension developers ( Radek Suski )

License models for Joomla! extension developers ( Radek Suski )

Należy także wspomnieć, iż ciekawym rozszerzeniem do Joomla! zaprezentowanym w drugim dniu był komponent Jmonitoring: http://extensions.joomla.org/extensions/access-a-security/site-security/site-monitoring/9787 Dzięki niemu jesteśmy w stanie monitorować swoje instancje Joomla! – tzw. strony slave, z wykorzystaniem strony master, na której instalujemy komponent master.

Najważniejszym wydarzeniem dnia było wyłonienie zwycięzców 2012 J!OSCAR. Lista wybrańców znajduje się tutaj: http://jandbeyond.org/news-and-updates/290-2012-j-oscar-winners.html

J.O.S.C.A.R. Awards ( J.O.S.C.A.R. )

J.O.S.C.A.R. Awards ( J.O.S.C.A.R. )

Dzień 3

Ostatni dzień poświęcony był technologiom mobilnym oraz innym szczegółowym zagadnieniem związanym z projektem Joomla! Sesje dnia trzeciego zaczął Brian Teeman z prelekcją zatytułowaną Joomla in 2102, której celem było pokazanie najświeższych nowinek technologicznych oraz próba refleksji nad przyszłością projektu Joomla!

Joomla in 2102 ( Brian Teeman )

Joomla in 2102 ( Brian Teeman )

Kolejny ciekawy wykład autorstwa Paula Griieetner’a z Brazylii dotyczył dostosowywania designu do urządzeń mobilnych. Prelegent wskazywała na cechy języka HTML5 oraz CSS3 przydatnych przy budowie elastycznych szat graficznych dla Joomla! z uwzględnianiem tabletów oraz smartfonów.

Responsive Design and it's benefit ( Paulo Griiettner )

Responsive Design and it’s benefit ( Paulo Griiettner )

Podsumowanie

Osobiście systemem Joomla! zajmuje się naukowo już kilka lat i wyjazd na Międzynarodową Konferencję  J and Beyond 2012 był dla mnie idealną możliwością, aby w sposób innowacyjny spojrzeć na swoją pasję oraz wnieść nowe treści do pracy badawczej. Wiedza, którą przyswoiłem podczas tego wydarzenia z pewnością zaowocuje nowymi projektami oraz bardziej świadomym podejściem do systemu Joomla!

Na koniec chciałbym podzielić się istotnym spostrzeżeniem, iż ostatnimi czasy zauważalna staje się tendencja do otwierania się zespołów pracujących nad Joomla! na inicjatywy pochodzące spoza projektu. Przykładem tego może być zaimplementowanie w Joomla! 3.0 frameworku CSS Bootstrap pochodzącego z projektu Twitter. Jak widać, idea ta zyskała powszechną akceptację i z pewnością już wkrótce Joomla! uprzyjemni nam życie kolejną niespodzianką.

Zachęcam do zapoznania się z fotorelacją oraz prezentacjami z J and Beyond 2012

Lubisz to? Kliknij...

2 komentarze

 1. Dobrze, że coś się dzieje, ale te zmiany nie idą w dobrą stronę…
  https://plus.google.com/112468806895922842638/posts/Fa1izV39Znc

Leave a reply

Sign in
classic
Forgot password?
×
Sign up

(*) Required fields

I agree with OptimaSales Terms & Privacy Policy

Unable to load the Are You a Human PlayThru™. Please contact the site owner to report the problem.

×