Czym jest Omeka?
O meka to nowoczesna platforma publikacyjna stworzona na potrzeby instytucji GLAM i edukacji. Nazwa Omeka wywodzi się z języka suahili i oznacza „wyłożenie, rozłożenie towaru”. Platforma rozwijana jest przez Roy Rosenzweig Center for History & New Media oraz George Mason University, który specjalizuje się m.in. w przybliżaniu historii poprzez gromadzenie zasobów cyfrowych czy archiwizację dokumentów z przeszłości (twórca min. menedżera bibliografii Zotero).
Omeka w rzeczywistości stanowi połączenie ekosystemu webowych systemów zarządzania treścią, bibliotecznych lub archiwalnych repozytoriów cyfrowych oraz systemów zarządzania wirtualnymi wystawami kolekcji muzealnych.
Aplikacja przeznaczona jest do publikacji kolekcji zbiorów oraz tworzenia atrakcyjnych wystaw cyfrowych. Celem systemu jest rozszerzenie, odkrywanie i uzupełnienie zbiorów fizycznych poza budynkiem instytucji. Biblioteki oraz inne instytucje kultury mogą za pomocą systemu Omeka przygotować wirtualne wystawy, prezentując swoje najcenniejsze zdigitalizowane obiekty.
Kto może używać Omeki?
O meka uchodzi za system prosty w obsłudze i często z tego względu porównywany jest do WordPressa. Skrypt napisany jest w języku PHP i dystrybuowany jest na licencji GNU GPL v.3. Co interesujące, Omeka może być z powodzeniem stosowany nie tylko przez muzealników czy bibliotekarzy ale również przez naukowców, archiwistów, nauczycieli i inne zainteresowane osoby.
Przykładowe wdrożenia
N EPTUN (akr. franc. NumErisation du Patrimoine de l’Université de Namur – Digitalizacja Dziedzictwa Uniwersytetu Namur) to kolejna cyfrowa wystawa posadowiona na systemie Omeka, obejmująca wybrane zbiory specjalne Uniwersytetu Namur w Belgii (Universite de Namur).
Omeka posiada specjalną stronę zawierającą przykładowe wdrożenia systemu. Wybrane kolekcje ze zbiorów Biblioteki i archiwów Stanu Floryda wchodzące w skład wystawy pt. „Florida Memory” stanowią jeden z bogatszych zasobów posadowionych na platformie Omeka.
Pożyteczne zasoby
S ystem posiada obszerną bazę wiedzy, w skład której wchodzą różnego typu zasoby i kanały komunikacyjne. Podczas planowania serwisu na Omeka warto zapoznać się także z funkcjonalnymi wtyczkami i szablonami graficznymi:
- Lista funkcji,
- Kompletna dokumentacja,
- Darmowe motywy graficzne,
- Katalog rozszerzeń,
- Dział „Showcase” zawierający wiele rożnych typów projektów,
- Forum systemu Omeka,
- Katalog filmów instruktażowych z zakresu Omeka.
Podsumowanie
D zięki cyfrowym archiwom, które zawierają różnego typu treści, a także ekspozycji zawartości za pomocą narracyjnych wystaw, istnieje możliwość przyciągnięcia szerokiej widowni odbiorców. W celu zaprojektowania wirtualnej wystawy można z powodzeniem zastosować specjalistyczne systemy do zarządzania treścią, takie jak Omeka.
Omeka posiada kilkadziesiąt rozszerzeń wzbogacających podstawowe funkcjonalności systemu, jak i katalog motywów graficznych, z których część jest responsywna (np. skórka Omeka Foundation). Prosta administracja sprawia, iż platforma może być wyjątkowo interesująca dla osób, które nie posiadają odpowiedniej wiedzy technicznej.
Bibliografia
- History, Roy Rosenzweig Center for, New Media Department of History, Art HistoryGeorge Mason University 4400 University Drive, and MSN 1E7 Fairfax. “Roy Rosenzweig Center for History and New Media » Omeka Plugins for Mobiles.” Accessed January 26, 2015. http://chnm.gmu.edu/labs/mobile-for-museums/implementation-and-prototypes/omeka-plugins-for-mobiles/.
- Meloni, Julie. “A Brief Introduction to Omeka.” The Chronicle of Higher Education Blogs: ProfHacker, August 9, 2010. http://chronicle.com/blogs/profhacker/a-brief-introduction-to-omeka/26079.
- “The Basics of Building Omeka Themes – Interactive Mechanics.” Accessed January 27, 2015. http://interactivemechanics.com/blog/the-basics-of-building-omeka-themes/.
il. wprowadzenia: logo Omeka, źródło: http://omeka.org/
5 komentarzy