The Uniform Server – lekki i mobilny serwer lokalny

The Uniform Server – lekki i mobilny serwer lokalny

Wprowadzenie

T he Uniform Server to otwartoźródłowy i łatwy w użyciu serwer typu WAMP (Windows/Apache/MySQL/PHP, Perl). The Uniform Server nie wymaga instalacji (choć potrzebuje uprawnień administratora), jest lekki oraz umożliwia przenoszenie między komputerami np. za pomocą pendrive’a. Początkującym użytkownikom do gustu może przypaść wersja Zero XIII, która stanowi wstępnie skonfigurowane mobilne środowisko serwerowe oparte na modułach. Co ciekawe, serwer może stać się pomocny w celach dydaktycznych związanych z nauką obsługi różnego typu aplikacji CMS.

Uniform Server Zero

Okno kontrolera Uniform Server Zero

Aby w prosty sposób utworzyć serwer, należy pobrać i rozpakować archiwum oraz uruchomić znajdujący się w nim plik UniController.exe. Wyświetli się okienko kontrolera w którym należy kliknąć przyciski Start Apache oraz Start MySQL. Kiedy kontrolki zmienią kolor na zielony, aktywna stanie się strona testowa znajdująca się pod adresem http://localhost/.

Strona testowa z wcześniej zainstalowanym Joomla! oraz Omeka S

Strona testowa (z zainstalowanym Joomla! oraz Omeka S)

Przykładowa instalacja systemu Omeka S

Z a pomocą Uniform Server można uruchomić popularne otwarte systemy CMS takie jak Joomla!, WordPress czy Drupal. Przykładowo, aby zainstalować system Omeka S należy pobrać archiwum oraz rozpakować zawartość do folderu www w ramach struktury plików Uniform Server, np. www/omeka-s. Do prawidłowego działania Omeka S wykorzystuje bazę danych MySQL, którą najpierw trzeba utworzyć. W tym celu w oknie kontrolera należy kliknąć przycisk phpMyAdmin. Tym sposobem uzyskamy dostęp do narzędzia umożliwiającego zarządzanie bazami danych.

phpMyAdmin

phpMyAdmin

Tworzymy nowego użytkownika, przypisujemy mu uprawnienia oraz nową bazę, a następnie dane te podajemy w pliku database.ini znajdującym się w folderze config w ramach struktury plików Omeka S. W ostatnim kroku w przeglądarce wpisujemy adres localhost/omeka-s i przechodzimy do formularza umożliwiającego dokończenie instalacji. Po uzupełnieniu podstawowych informacji oraz wyborze języka (polskiego!) Omeka S jest gotowy do działania.

Omeka S na serwerze lokalnym

Omeka S na serwerze lokalnym

Baza Wiedzy

S erver posiada kompletne źródła informacji, które prowadzą użytkownika po zasobach wiedzy oraz pozwalają uzyskiwać odpowiedzi na pytania i rozwiązywać problemy. Do podstawowych punktów pomocy oraz kanałów komunikacyjnych należy zaliczyć:

Podsumowanie

T he Uniform Server to ciekawa alternatywa dla popularnego serwera XAMPP w wersji portable Lite. Archiwum XAMPP Lite jest jednak niemal dwa razy cięższe od archiwum Uniform Server, które zajmuje 28,2 MB. Uniform Server oferuje interesujące możliwości, np. wybór wersji PHP czy instalacja wielu systemów jednocześnie. Warto rozważyć omawiane rozwiązanie ponieważ jest proste w obsłudze i użyteczne.

Bibliografia

  1. What is WAMP? Webopedia Definition: https://www.webopedia.com/TERM/W/WAMP.html
  2. The Uniform Server Zero XIII: http://www.uniformserver.com/ZeroXIII_documentation/
  3. Lokalny serwer testowy – Joomla!WikiPL: http://wiki.joomla.pl/Lokalny_serwer_testowy
  4. Installing – Omeka S User Manual: https://omeka.org/s/docs/user-manual/install/

Pobierz The Uniform Server

Zachęcam do przedstawienia swoich uwag i opinii w polu komentarza
Lubisz to? Kliknij...

No Comments Yet.

Leave a reply

Sign in
classic
Forgot password?
×
Sign up

(*) Required fields

I agree with OptimaSales Terms & Privacy Policy

Unable to load the Are You a Human PlayThru™. Please contact the site owner to report the problem.

×