Wprowadzenie
Cyfrowe dziedzictwo kulturowe jest szczególnie interesujące z punktu widzenia humanistyki cyfrowej i otwartej nauki. Należy o nie dbać, pielęgnować i promować. Łączyć z innymi zasobami w sieci i dodawać mu wartość.
Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu od lat digitalizuje swoje zasoby. Obecnie wiele ucyfrawia i udostępnia w ramach projektu POPC. Wśród zbiorów, które niebawem trafią do biblioteki cyfrowej, znajduje się kolekcja 14 średniowiecznych rękopisów.
Są to piękne, zabytkowe kodeksy, w tym krzyżackie iluminowane manuskrypty. Dlatego też zdecydowano się na szersze upowszechnienie tej cennej kolekcji poprzez zaprojektowanie wystawy cyfrowej opartej na otwartej aplikacji Omeka S.
Omeka S
S ystem Omeka S umożliwia tworzenie cyfrowych kolekcji badawczych, materiałów edukacyjnych i narracyjnych wystaw. Oferuje budowę wielu witryn, współdzielenie zasobów i wiązanie pozycji. Posiada spójną dokumentację dla użytkowników i aktywnie działającą społeczność, komunikującą się poprzez forum.
Biblioteki, głównie w USA, stosują Omeka S jako np. serwis wystawienniczy lub platformę świadczenia usług tworzenia wystaw i kolekcji cyfrowych przez studentów i pracowników uczelni. Niemniej system może być wykorzystywany na różne sposoby i rozmaite grupy interesariuszy, np. przez historyków do budowy słownika z zakresu prozopografii.
Wdrożenie Omeka S w BU UMK
I mplemetnacja platformy w BU UMK, poprzedzona analizą dokumentacji, wykonana została w kwietniu 2019 r. W związku z planowaną wystawą zaistniała okazja do wykorzystania nowej infrastruktury oraz współpracy specjalistów przy tworzeniu zasobu, który mógłby pobudzać edukację i nabywanie nowej wiedzy.
Wystawa cyfrowa
B udowa wystawy rozpoczęła się we wrześniu 2019 r. Ekspozycja zatytułowana została „O pożytkach z ksiąg cyfrowych„. Celem prac była promocja kolekcji poprzez utworzenie wystawy atrakcyjnej dla odbiorców oraz zasobu czytelnego dla maszyn. Proces budowy przebiegał w następujących etapach:
- Utworzenie nowego portalu “O pożytkach z ksiąg cyfrowych”
- Utworzenie kont użytkowników i określenie ich ról
- Utworzenie szablonu zasobu “Rękopisy” (właściwości opisu)
- Sformułowanie zestawu pozycji (kolekcji na potrzeby ekspozycji)
- Przypisanie zestawu do zasobów wystawy (widoczność dla odbiorców)
- Optymalizacja ilustracji do rozdzielczości 2K (w celu reuse)
- Instalacja dodatkowych modułów: CSS Editor, Mapping, Sharing
- Dodanie pozycji: metadane, media, zestaw pozycji, geolokalizacja
- Wiązanie pozycji różnymi relacjami, wiązanie z zasobami sieciowymi
- Utworzenie struktury stron wystawy (+ nawigacja)
- Utworzenie opowieści cyfrowych opartych na kolekcji
- Dostosowanie wyglądu: motyw graficzny, kolory, CSS, typografia (Google Fonts)
- Timeline JS – wizualizacja chronologii powstawania (dodatkowo)
- Adobe Spark – Video digital storytelling (dodatkowo)
Poniżej przedstawione zostały wybrane zrealizowane działania.
Digital storytelling
D igital storytelling jest to „sztuka opowiadania historii za pomocą narzędzi cyfrowych”. Opowieści cyfrowe umożliwiają efektywne przekazywanie i przyswajanie wiedzy. Twórcy wystawy podjęli decyzję o zastosowaniu tej metody w celu kontekstualizacji cyfrowych wizerunków średniowiecznych kodeksów. Utworzono trzy opowieści cyfrowe, których struktura bazuje na Piramidzie Freytaga.
Powiązane otwarte dane
T reści czytelne maszynowo umożliwiają komputerom wydajniejsze przetwarzanie informacji oraz zapewniają lepszą widoczność zawartości w wynikach wyszukiwania. Omeka S wspiera technologię powiązanych otwartych danych (ang. Linked Open Data) poprzez łączenie pozycji różnymi relacjami.
W omawianym przypadku powiązane zostały zarówno pozycje między sobą (poprzez elementy Dublin Core relacje lub twórca), jak też inne elementy DC pozycji z rekordami w Kujawsko-Pomorskiej Bibliotece Cyfrowej oraz serwisie Wikidata. Dodatkowo do kodu HTML każdej opowieści (oraz strony Witamy) dodano skrypt JSON-LD obiektu artykułu.
Podsumowanie
Z a sprawą Omeka S kolekcja średniowiecznych ksiąg osadzona została w strukturach narracyjnych i w oryginalny sposób promowana jest w sieci. Zasób ten wpisuje się w obszar humanistyki cyfrowej, bowiem jako historyczna reprezentacja cyfrowa może stanowić obiekt zainteresowania historii i historiografii cyfrowej. Dzięki kuratorstwu cyfrowemu i wzbogacaniu metadanych możliwe stało się dodanie wartości do kolekcji i uzyskanie dodatkowych wymiarów architektury informacji. Mowa o wizualizacjach proweniencji (mapa) oraz chronologii powstawania ksiąg (linia czasu).
Upowszechnianie cyfrowych zasobów nauki za pomocą narracyjnych wystaw cyfrowych, opartych na kolekcjach LAM, może stymulować edukację. Opowieści cyfrowe są w stanie wpłynąć na lepsze przyswajanie wiedzy, np. przez studentów historii, a dbałość o pozytywne doświadczenia użytkownika (mobilnego) może sprawić, że odbiorcy będą powracać. Jednocześnie powiązane otwarte dane przekładają się na lepszą widoczność wystawy w wyszukiwarkach. Są to jednakże hipotezy, które należy zweryfikować w trakcie dalszych prac i badań.
Wystawa O pożytkach z ksiąg cyfrowych
Bibliografia
- Artykuł | Wyszukiwarka | Google Developers: https://developers.google.com/search/docs/data-types/article#article_types
- Omeka S Developer Documentation: https://omeka.org/s/docs/developer/
- Omeka S Forum: https://forum.omeka.org/c/omeka-s
- Omeka S User Manual: https://omeka.org/s/docs/user-manual
- Omeka S Wiki · GitHub: https://github.com/omeka/omeka-s/wiki
- Sabharwal A., Digital curation in the digital humanities preserving and promoting archival and special collections, Waltham, MA 2015.
- Sternfeld J, Archival Theory and Digital Historiography: Selection, Search, and Metadata as Archival Processes for Assessing Historical Contextualization, „The American Archivist” nr 2 (2011).
- Świątecka A., Digital Storytelling : podręcznik dla edukatorów, Warszawa 2013.