Wprowadzenie
„Zapytaj bibliotekarza” (ang. Ask a librarian) to usługa informacyjna, dzięki której można w trybie online zadać pytanie bibliotekarzowi. W tym celu możliwe jest np. zastosowanie otwartego oprogramowania Mibew Messenger. Jest to prosta w użyciu aplikacja, która podobnie jak popularne open source CMS, oparta jest na PHP i MySQL.
Krótkie studium przypadku
B iblioteka Uniwersytecka w Toruniu stosuje otwary Mibew od 2011 roku na potrzeby usługi referencyjnej dostarczanej w środowisku sieciowym. Aplikacja użytkowana jest na co dzień przez różne oddziały Biblioteki Głównej UMK.
Obsługa komuniktora
O programowanie posiada dwie części dostępne przez przeglądarkę, mianowicie część dla użytkowników oraz zaplecze dla operatorów. Pierwsza prezentuje się w formie okna dla czytelników, które aktywuje się po kliknięciu specjalnego przycisku. Druga to, dostępny dla bibliotekarzy z różnymi uprawnieniami, panel sterowania, który umożliwia m.in. „nasłuchiwanie” nowych zapytań i udzielanie odpowiedzi.
Przycisk i okno rozmowy
Mibew generuje specjalny kod przycisku, który można osadzić na wybranej stronie www. Przycisk, który może wyglądać inaczej w zależności od stanu dostępności operatorów, umożliwia zadawanie pytań dyżurującym bibliotekarzom w trybie synchronicznym oraz wysyłanie zapytań za pomocą email w trybie asynchronicznym.
Migracja do nowej wersji
P oczątkowo wdrożona wersja posiadała numer 1.6.4, natomiast w lipcu 2019 roku dokonano migracji do wersji 3.2.4. Ze względu na znaczące różnice między wydaniami, automatyczna aktualizacja była niemożliwa. Migracja Mibew Messenger w skrócie polegała na:
- zainstalowaniu nowej wersji oprogramowania,
- konfiguracji komunikatora i dostosowaniu szaty graficznej,
- założeniu kont i grup użytkowników,
- zamianie adresów obu aplikacji (najnowsza wersja w miejsce starej),
- instalacji dodatkowych wtyczek.
Podsumowanie
K omunikator Mibew to praktyczne narzędzie, dzięki któremu książnice są w stanie realizować usługę „Zapytaj bibliotekarza”. Aplikacja wspiera szereg funkcjonalności, które mogą okazać się użyteczne, np. szablony odpowiedzi, statystyki, przekazywanie zapytań między działami, czy powiadomienia o nowych połączeniach na pasku tytułu karty przeglądarki (za pomocą wtyczki).
Oczywiście, jak w przypadku różnego typu otwartego oprogramowania, proces instalacji i konfiguracji oraz dostosowanie warstwy prezentacji Mibew Messenger wymaga pewnego nakładu pracy i czasu. Migracja zaś, dla osób które już wcześniej rozpoznały narzędzie (dostępna jest zwięzła dokumentacja), nie sprawia kłopotu i przebiega sprawnie.